זמינים עבורכם 24 שעות

0502666556

זומנת לחקירה? זקוק לייעוץ בהליכים פלילים? השאיר את הפרטים וניצור איתך קשר בהקדם!

  עבירת הצתה

  עבירות הצתה פוגעות פיזית בקניין השייך לאדם / תאגיד פרטי, מוסדי או מדינתי. בשונה מעבירות הפוגעות בזכויות קנייניות – גניבה לדוגמא, אשר אינן פוגעות מוחשית בשלמותו של הנכס, עבירת הצתה פוגמת בשלמותו של הנכס ולעתים אף גורמת לאובדנו המלא. ישנם מצבים אף חמורים יותר שהצתה של רכוש מובילה אף לפגיעה בגוף ובנפש ומכאן ההחמרה בעבירת ההצתה שתחילה ידועה אולם לא סופה.

  עבירת הצתה ושריפה מוסדרת בסעיף 448-449  לחוק העונשין, תשל"ז- 1977:

  448. (א)  המשלח אש במזיד בדבר לא לו, דינו – מאסר חמש עשרה שנים; עשה כן במטרה לפגוע בנכס של המדינה, בנכס המשמש את הציבור, באתר טבע, בצמחיה או בבטחת דרי הסביבה או במטרה לפגוע בבני אדם, דינו – מאסר עשרים שנים.

   449. הגורם ברשלנות לשריפת דבר לא לו, או הגורם ברשלנות סכנת שריפה לדבר לא לו, דינו – מאסר שלוש שנים.

  הבערת אש ברשלנות נחשבת לעבירה קלה יותר. אדם הגורם ברשלנות לשריפת דבר שלא בבעלותו, או גורם ברשלנות סכנת שריפה לדבר שלא שייך לו, שלא מתוך כוונה תחילה, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר. יחד עם זאת, חומרת העונש עשויה להשתנות ממקרה למקרה על פי נסיבותיו. עבירת הצתה היא עבירה שתלויה בתוצאות המעשה, וקיומה של שריפה היא מרכיב מהותי בעבירה ובלעדיה אינה מתקיימת.

  בשנים האחרונות, חלה מגמה של החמרה בהתייחסות בית המשפט לעבירת ההצתה, וכבר נפסק לא פעם אודות הצורך בענישה מרתיעה כאשר לביצוע העבירה קדם תכנון מוקדם, וכאשר גלום במעשה סיכון לחיי אדם ולרכוש, אולם רף הענישה אינו אחיד, וחומרת העונש עשויה להשתנות על פי נסיבותיו ותוצאות העבירה.

  חשוב לציין כי תחילתה של שריפה אינה כרוכה בביצוע מעשה קיצון בידי העבריין. די בניצוץ אש 'זניח' העלול להביא להרס וחורבן רבתי. כפועל יוצא, השתלטות על השריפה בהמשך, דורשת מיומנות מקצועית בתזמון מיידי במידת האפשר – עם פרוץ הדליקה. על כן, מוזהר הציבור לנקוט בזהירות מופלגת אף בנסיבות לפיהן פרצה שריפה על דרך הרשלנות.

  בכל מקרה בו הואשמתם, נחשדתם ואף ביצעתם עבירת הצתה או שריפה, קלה או חמורה ככל שלא תהיה, חשוב יהיה לפני תחילת החקירה ואף לאחריה, לפנות לעו"ד פלילי, טרם ההליך הפלילי המתנהל נגדכם.

  עורכת הדין ציקי פלדמן, מתמחה בהליך הפלילי ולה ניסיון רב בתחום.

  בת"פ  28626-03-13 מחוזי באר שבע, הנאשם הואשם כי הצית רכב ששוויו יקר מאוד על רקע סכסוך קודם עם בעלי הרכב. עוה"ד ציקי פלדמן המתמחה בהליך הפלילי ובעלת ניסיון עשיר בעבירות ההצתה,  לאחר הליכי משא ומתן מורחבים עם פרקליטות ולאחר מספר טקטיקות משפטיות לא מועטות, סיימה את ההליך הפלילי בשעות לציבור בלבד שהוטלו על הנאשם.

  זומנת לחקירה? זקוק לייעוץ בהליכים פלילים? השאיר את הפרטים וניצור איתך קשר בהקדם!

   קידום עורכי דין בגוגל קידום עורכי דין בגוגל