זמינים עבורכם 24 שעות

0502666556

זומנת לחקירה? זקוק לייעוץ בהליכים פלילים? השאיר את הפרטים וניצור איתך קשר בהקדם!

  משחקים אסורים

  בישראל, חל איסור לארגן, לערוך ולהשתתף ב"משחק אסור", כלומר – בהימורים. להלן, נוסח הסעיפים הרלוונטיים בחוק העונשין, התשל"ז-1977:

  225. המארגן או עורך משחק אסור, הגרלה או הימור, דינו – מאסר שלוש שנים או כפל הקנס האמור בסעיף 61(א)(4).

  226. המשחק משחק אסור, דינו – מאסר שנה אחת או הקנס האמור בסעיף 61(א)(2).

  "משחק אסור", "הגרלה" ו"הימור" מוגדרים בחוק העונשין כך:

  • "משחק אסור" – משחק שבו עשוי אדם לזכות בכסף, בשווה כסף או בטובת הנאה לפי תוצאות המשחק, והתוצאות תלויות בגורל יותר מאשר בהבנה או ביכולת;
  • "הגרלה" – כל הסדר שלפיו ניתן, בהעלאת גורלות או באמצעי אחר, לזכות בכסף, בשווה כסף או בטובת הנאה, והזכיה תלויה בגורל יותר מאשר בהבנה או ביכולת;
  • "הימור" – כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, בשווה כסף או בטובת הנאה, והזכיה תלויה בניחושו של דבר, לרבות הגרלה הקשורה בתוצאות משחקים ותחרויות בספורט.

  מלבד האיסור לארגן משחקים אסורים, הגרלות והימורים, ישנם איסורים נוספים הקשורים לכך ונכללים בתחום הפלילי של עבירות הימורים:

  • החזקה, ניהול או השכרה של מקום שנועד למשחקים אסורים.
  • נוכחות במקום בו מתנהלים משחקים אסורים אלא אם כן ניתן להוכיח שהשהות במקום לא  כללה השתתפות במשחק אסור. חובת ההוכחה במקרה זה היא על הנתפס ולא על המשטרה.
  • מכירת כרטיסי הגרלה לקטינים או שיתופם בהימורים (גם בהימורים המוסדרים על ידי המדינה).

  למעט ההימורים המוסדרים על ידי המדינה, משחקי מזל או הימורים מותרים רק כאשר מתקיימים שלושה תנאים גם יחד:

  • המשחק או ההימורים נערכים על ידי קבוצת אנשים סגורה שאליה לא מוזמנים אנשים זרים.
  • המשחק נועד למטרת שעשוע או בידור ולא לרווחים כספיים.
  • המשחק או ההימורים נערכים במקום שלא משמש להימורים או משחקים אסורים – בית, בית קפה וכו'.

  חוק העונשין מגדיר כאמור כי כל קשר לביצוע הימורים או משחקים אסורים מהווה עבירה פלילית ועשוי לטמון בחובו עונש מאסר. משום הפופולריות הרבה של משחקי ההימורים השונים, אזרחים נורמטיביים רבים מסתכנים בהליכה על החבל הדק שבין משחק או הימור לשם שעשוע לבין עבירה על החוק, לעיתים ללא ידיעה.

  קשיי אכיפה בתחום ההימורים ברשת:

  בפני רשויות האכיפה בישראל, עומדים קשיים רבים באכיפת החוק כנגד אתרי הימורים אלו שכן, מיקומם הפיזי (המשרדים המפעילים את האתרים עצמם) לרוב נמצא מחוץ לגבולות המדינה וכך גם השרת אשר עליו יושבים האתרים, כמובן שאתרים העוסקים בהימורים נסגרים בכל יום ומפעילם מובאים בפני הרשויות אך חלק ניכר מצליח לחמוק מידו הארוכה של החוק.

  החרפה בענישה בתחום של הימורים ברשת:

  לאחרונה, נקבע על ידי בית המשפט העליון בהליך ערעור פלילי בו מדינת ישראל ערערה על פסיקתו של בית המשפט המחוזי ודרשה כי הנאשמים ירצו מאסר בפועל ולא עבודות שירות כפי שקבע בית המשפט המחוזי, שמו של הליך המוזכר לעיל הינו מדינת ישראל נגד אלירן עובד, דוד חכמון ואדיר כבירי שמספרו ע"פ 6889/11, על פי החלטת בית המשפט העליון שלושת מפעיליו של אתר הימורים ברשת האינטרנט ירצו שנת מאסר בפועל ובנוסף יקנסו כספית בגין העבירות שביצעו, פסק דין זה הינו תקדימי ומביע שינוי מהותי בתפיסתה של מערכת המשפט כנגד עבירות מסוג זה אשר בעבר היו נלקחות בקלות ראש יחסית.

  זומנת לחקירה? זקוק לייעוץ בהליכים פלילים? השאיר את הפרטים וניצור איתך קשר בהקדם!

   קידום עורכי דין בגוגל קידום עורכי דין בגוגל