זמינים עבורכם 24 שעות

0502666556

זומנת לחקירה? זקוק לייעוץ בהליכים פלילים? השאיר את הפרטים וניצור איתך קשר בהקדם!

  עתירת אסיר

  עתירת אסיר מוגשות לשם שמירה על זכויותיהם של אסירים וטיפול בכל ענייניהם וצרכיהם השונים לאורך שהותם בבית הסוהר. לדוגמא: יציאה לאירועים משפחתיים, יציאה לחופשה, קבלת טיפול רפואי, קיום התייחדות והחלטות שירות בתי הסוהר בנוגע לתנאי מאסרו של אסיר/ עצור.

  סעיף 76 לפקודת בתי הסוהר קובע: "שירות בתי הסוהר יעסוק בניהול בתי הסוהר, בהבטחת אסירים ובכל הכרוך בכך".

  יציאה לחופשה

  חופשה הניתנת לאסיר אינה זכות מוקנית, אלא טובת הנאה, הניתנת להענקה או לשלילה מכוח פקודת בתי הסוהר. כדי לזכות בחופשה, על האסיר לעמוד בשורת קריטריונים ומגבלות לשם קבלת ההחלטה בעניין היציאה לחופשה למשל: סוג העבירה בה מדובר, הקטגוריה בה האסיר מסווג, משך תקופת מאסרו וכו'. ישנם מקרים בהם שירות בתי הסוהר מסרב להוציא את האסיר לחופשה ולכן ניתן להגיש עתירת אסיר בגין החלטה שלא להתיר לו יציאה לחופשה בטענה כי ההחלטה הייתה בלתי סבירה.

  חופשה חריגה

  ישנם מצבים כאשר אין אפשרות להעניק לאסיר יציאה לחופשה, אך ישנם אירועים יוצאי דופן אשר יצדיקו את התרת היציאה מתוך כותלי בתי הסוהר והיא מתאפשרת רק במקרים חריגים למשל: יציאה ללוויה, טקס נישואין, ברית מילה או בר מצווה, אזכרה, הולדת בן/בת האסיר, בהם ניתן לקיים את החופשה תוך כדי תנאים מגבילים ו/או ליווי צמוד של כוח משטרתי.

  שירות בתי הסוהר הוא הגורם הרלוונטי המוסמך לקבלת החלטות באשר לתנאי שהותם של האסירים/ עצורים לרבות הוצאתם לחופשות. שרות בתי הסוהר מפעיל את סמכותו הנ"ל כאשר לוקח בחשבון מכלול של שיקולים בין היתר התנהגותו של האסיר, מהות האירוע המשפחתי, העבירה בה הורשע, המעשים המיוחסים לו וכדומה.

  סעיף 62 א' לפקודת בתי הסוהר קובע: כי במידה והשב"ס סירב ליציאתו של האסיר לחופשה, האחרון רשאי לפנות בעתירת אסיר לבית המשפט.

  הצלחותיה של עו"ד ציקי פלדמן:

  עת"א 20215-08-12: עתירת אסיר כנגד החלטת המשיב שלא לאפשר לו יציאה לחופשה מיוחדת לצורך ברית המילה של בנו בעקבות מידע מודיעיני. בית המשפט החליט כי אינו מוצא במידע מודיעיני עילה של ממש שיש בה כדי להצביע על מסוכנות ציבורית. כמו כן, בעניינו, השיקול ההומניטארי גובר, ובאיזון האינטרסים הסביר, יש לקבל את העתירה.

  עת"א 3016/12: עתירת אסיר לצאת לחופשה מיוחדת לצורך חתונתו שלו. המשיבה טענה כי ישנו מידע מודיעיני. בית המשפט קבע כי אין המדובר במיידעים היכולים להשפיע על החשש שמא לא ישוב מהחופשה או מסוכנות ובוודאי לא ברמת העדכון והעוצמה שיש בהם לשלול יציאה לחופשה מיוחדת. על כן, בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה.

  זומנת לחקירה? זקוק לייעוץ בהליכים פלילים? השאיר את הפרטים וניצור איתך קשר בהקדם!

   קידום עורכי דין בגוגל קידום עורכי דין בגוגל